Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínští chocholatí psi jsou především vynikajícím společenským plemenem, bezmezně milujícím svého pána a jeho rodinu. K cizím lidem jsou většinou přezíraví a odtažití. Jsou inteligentní, snadno se učí a s jejich výchovou a výcvikem nebývá problém. Pro svého pána udělají, co mu na očích uvidí. Pokud jich je chováno více pohromadě, bez problémů si utvoří smečku, vzájemně se uznávají a neperou se, naopak o sebe vzájemně pečují. Dobře se snáší i s jinými plemeny psů a ostatními domácími mazlíčky. Říká se o nich, že jsou z 1/3 psem, z 1/3 kočkou a z 1/3 opičkou, kdo toto plemeno pozná, dá tomuto úsloví za pravdu.

Vzhledem ke své citlivé a vnímavé dušičce jsou velmi vhodní pro osamocené lidi, kterým dokáží plnohodnotně nahradit životního společníka a přítele. Budou žít jen pro něj. Proto nejsou vhodní pro člověka, který nemusí mít svého psa stále v dosahu, neboť váš „číňánek“ se od vás nehne a úplně nejšťastnější je, když k vám může být přitulený co nejblíže a nejdéle.

Ač jde o společenské plemeno, jsou velmi aktivní a pohyblivý, mají rádi dlouhé procházky, doprovodí vás na výlety, rádi a dobře běhají agility a ostatní podobné hry, někteří také rádi proženou návnadu při chrtím coursingu. Zvládnou základní výcvik a z osobních zkušeností musím říci, že mají velmi dobrý nos a dobře a rádi stopují.

Něco málo z genetiky. Proč jsou naháči nahatí?

Dnes již není žádným tajemství, že chybění srsti – lysost, je spontánní mutace, která se může objevit a skutečně se objevuje u mnoha živočišných druhů (lysé kočky, američtí bezsrstí teriéři, myši …).Mnoho různých typů naháčů přežilo dlouhé věky a výborně se přizpůsobilo daným životním podmínkám bez jakékoliv pomoci člověka. Na světě existuje mnoho různých variet psů naháčů a řada z nich není dodnes popsána, žijí dál volně ve vesnicích domorodců.

Jen čínský chocholatý pes stojí v tomto ohledu zcela samostatně, jako průběžně a systematicky dokumentovaná bezsrstá varieta jinak dlouhosrstého plemene. Vyvíjí se principielně na jiném genetickém základě než jiné bezsrsté druhy zvířat.

Geneticky pro toto plemeno platí, že každý nahý jedinec (hairless) má ve své genetické výbavě dvě vlohy týkající se množství srsti. Jednu dominantní pro lysost (Hr) a jednu recesivní pro růst srsti (hr). Výsledné označení neosrstěné variety je Hrhr, je to tedy heterozigot. Naopak osrstěná varieta má obě vlohy recesivní – hrhr a je homozygotem.

Kombinace rodičovských spojení:

Naháč x Naháč : (Hrhr x Hrhr)
V teorii to znamená, že vznikne:

  • 2 x Hairless
  • 1 x Powderpuff
  • 1 x homozygotní naháč uhyne (HrHr)

Naháč x Powderpuff : (Hrhr x hrhr)
V teorii to znamená, že vznikne:

  • 2 x Hairless
  • 2 x Powderpuff

Naháč x Powderpuff : (Hrhr x hrhr)
V teorii to znamená, že vznikne:

  • 4 x Powderpuff

Proč jsou Powderpuff (labutěnky) důležité pro chov ?

Při dlouhodobém spojování jen bezsrstých jedinců mezi sebou jejich lysým potomkům řídne až prakticky mizí požadované osrstění hlavy, nohou a ocasu, slábne kostra, snižuje se výška a u příliš malých jedinců lze pozorovat až známky nanismu (kulatá lebka, vypouklé oči, výrazný stop, atd.), roste riziko fontanely, která je u tohoto plemene nepřípustná! Zuby vykazují nepřirozené tvary, pokud vůbec nějaké jsou. Proto se tyto jevy snaží chovatelé eliminovat cíleným chovem, to znamená použitím labutěnek do chovu. V současné době se klade nejen u nás, ale i v zahraničí, velký důraz na kvalitu chrupu a celkové zdraví jedinců. Pokud jsou oba rodiče lysí, musí se dbát na jejich celkové zdraví, typ a bohatost osrstění, počet a kvalitu zubů.

Jen přísným a promyšleným výběrem rodičů, máme možnost odchovat zdravá a hezká štěňata. A to je přání a úkol nás, chovatelů!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Negativní komentáře a hodnocení aktivátoru návnady Dynamite

(Bertine.1992, 6. 7. 2018 13:19)

Tyto feromony běžně ovlivňují emoční složku a také chování, stejně tak jako fyziologický metabolismus nebo účinky na ryby stejného druhu. Před několika lety provedl tým specialistů na vodní kulturu výzkum jisté chemikálie. Chemikálie byla poté syntetizována a zjistilo se, že efekt a složení odpovídá feromonům ryb, které u nich zvyšují apetit a touhu se pářit. https://rybydynamit.com/ A tak jsem zkoušel různé úpravy – od cukru, přes slazené mléko, aroma až po stroužky česneku, ale ne vždy to mělo odezvu. Zkusil jsem i zavařovanou ochucenou kukuřici v skleničkách od různých výrobců, ale upřímně řečeno, často to bylo ještě horší, než mé vlastní pokusy. Na kukuřici Meleg – Dynamite bait jsem přišel celkem náhodou. Když jsem se vloni chystal na závody v lovu kaprů do slovenských Komjatic, konzultoval jsem s Karlem Niklem složení boilie pro tento závod.